مزایا و معایب پارکت چوبی
مزایا و معایب پارکت چوبی طبیعی

مزایا و معایب پارکت چوبی

تا اینجا در  مقاله پارکت چوبی چست ؟ با پارکت ها ی چوبی آشنا شدیم و خصویت آنها را شناختیم و در مقاله انواع پارکت چوبی گشتی در جنگل زدیم و با انواع چوب های مختلف و میزان سختی هر کدام آشنا شدیم و تصمیم گیری برایمان راحت تر شد. اما قبل از تصمیم گیری در مورد رنگ و ظاهر آن باید یک سوال مهم از خودمان بپرسیم آیا پارکت چوبی برای من مناسب است؟ برای اینکه جواب این سوال را بدانید با دیجی پارکت همراه باشید تا مزایا و معایب پارکت چوبی را با هم بررسی کنیم :

مزایا

معایب

  • قیمت مقرون به صرفه

اگر بخواهید از چوب طبیعی استفاده کنید هزینه ای چندین برابر باید بپردازید علاوه بر اینکه احتمالا فضای تمیز و شیکی را هم تحویل نخواهید گرفت. اما پارکت های چوبی با قیمتی پایین تر ظاهر چوب و خانه ای تمیز به شما می دهد.

  • تمیز کردن راحت

پارکت های چوبی به خاطر طبیعی بودن خیلی راحت تر از آنچه فکر کنید تمیز می شوند. کافی است آن را جارو کنید تا اثری از کثیفی باقی نماند از طرفی پارکت بوی نامطبوع ندارد و به ندرت لکه هایی روی آن می افتد که نیاز به شست و شو دارد.

  • عمر طولانی

پارکت های چوبی از هر نوع ضخامتی که انتخاب کنید عمر طولانی در حدود ۵۰سال دارند. پس لازم نیست دائما نگران تعویض آن باشید چرا که به راحتی پاره یا ورقه ورقه نمی شوند. می توانید به راحتی با یک بازسازی ساده آن را دوباره نو کنید.

  • تعمیرات راحت

اگر بر اثر اتفاقی یا ریختن آب زیاد بر روی پارکت های چوبی تان ظاهر آنها تغییر کرده و دیگر دوست ندارید نگران نباشید به دلیل طبیعی بودن و جنس چوب به راحتی و با اضافه کردن چوبی از همان جنس می توان آنها را تعمیر کرد و نیازی به تعویض نیست.

  • ضد آلرژی

منشا آلی و طبیعی پارکت های چوبی باعث شده تا آنها غیر الکترومغناطیس باشند و گرد و غبار کمتری به خود جذب کنند همچنین بر خلاف فرش و موکت که پرز دارند سطح صاف چوب به راحتی تمیز می شود. بسیاری از پزشکان برای افرادی که آلرژی دارند و یا برای کودکان که ریه حساس دارند پارکت های چوبی را به عنوان کفپوش توصیه می کنند.

  • حساس به خط و خش

پارکت های چوبی به کوچکترین ضربات حساس هستند و به راحتی روی آن ها خط می افتد بهتر است با وسیله های تیز روی آن کار نکنید یا با کفش پاشنه بلند زیاد روی آن راه نروید. البته اگر خط روی آنها بیافتد می توانید به راحتی آنها را تعمیر کنید.

  • تمیز کردن مداوم

همان مقدار کم گرد و غباری که پارکت چوبی جذب می کند می تواند سطح آن را از بین ببرد و مقاومت آن را کم کند بنابراین باید حواستان باشد که آن را همیشه تمیز نگه دارید و جارو بزنید.

  • شست و شو ممنوع

چون جنس پارکت ها از چوب طبیعی است مانند هر وسیله چوبی دیگری تا جایی که می توانید باید از آب دور نگهش دارید پس برای تمیز کردن از آب و تی استفاده نکنید یا آب روی آن نریزید برای شستن چرا که باعث می شود چوب باد کند و ظاهر بدی به خانه شما بدهد که در این صورت باید تعمیرات پر هزینه ای هم انجام دهید.

  • دور از نور باشد

اگر شما می خواهید برای هال خود با پنجره هایی بلند و پر نور از پارکت چوب استفاده کنید باید دست نگه دارید چرا که پارکت ها در مقابل نور مستقیم رنگ خود را از دست می دهند و کدر می شوند. بهتر است از آنها در مکان های کم نور استفاده کنید یا مبلمانتان را طوری بچینید که نور مستقیم روی پارکت ها نباشد.

 

 

 

مزایا و معایب پارکت چوبی

اصلی ترین مزایا و معایب پارکت چوبی را باهم دیگیر مرور کردیم امیدوارم که اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

حتما بخوانید :
دیوار پنجم در دکوراسیون داخلی کجاست؟