پارکت لمینت چیست
پارکت لمینت چیست ؟ ( Parquet Laminate )

پارکت لمینت چیست ؟

پارکت لمینت چیست ؟

پارکت لمینیت یا پارکت لمینت در لفظ عمومی ( Parquet Laminate ) که اصطلاحاً به آن لمینت نیز می گویند نیز نوع دیگری از پوشش های کف می باشد که از HDF ، (High Density fiberboard) و یک لایه ملامینه روی آن تشکیل شده است و مانند پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته نمی شود ، لمینیت را بر خلاف پارکت به کف نمی چسبانند بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینیت ها وجود دارد در یکدیگر قفل می شوند ، افزایش سطح کار باعث بیشتر شدن وزن لمینیت های در هم قفل شده می شود و همین وزن یکی از عوامل نگهدارنده لمینیت ها بر روی کف بدون استفاده از چسب می باشد . اما پارکت لمینت چیست ؟ در ادامه با دیجی پارکت همراه باشید.

 پارکت لمینیت ها بر اساس ضریب سایشی ، پا خور دارای استاندارد های مختلفی هستند که با AC نشان داده می شوند مانند : AC3 , AC4 .

 

پارکت لمینت ها تفاوت های زیادی با پارکت های چوبی دارند ، که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 

۱ –  لمینت ها به کف اتاق چسبانده نمی شوند ، بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینت ها وجود دارد ، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می شوند . افزایش سطح کار ، باعث بیشتر شدن وزن لمینت های در هم قفل شده می شود و همین وزن ، یکی از عوامل نگهدارنده لمینت ها بر روی کف بدون استفاده از چسب می باشد.

پارکت چوبی چیست۲ – به علت عدم استفاده از چسب در نصب لمینت ها ، کف اتاق صدمه نمی بیند. به عنوان مثال اگر کف اتاقی سنگفرش باشد و روی آن لمینت اجرا شود، اگر بنا به دلایلی بخواهیم پس از مدتی لمینت ها را جمع کنیم ، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به سطح سنگ زیرین وارد شود ، می توانیم این کار را انجام دهیم. بدین ترتیب لمینت ها را می توان تا چندین بار پس از نصب جمع آوری و مجددا در محلی دیگر نصب کرد.

حتما بخوانید :
بهترین روش برای نظافت پارکت لمینت

۳ – پارکت لمینت ها به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می شود ، پس از اجرای کامل ، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می کنند.
۴ – فوم زیر لمینت ها علاوه بر عایق صدا، عایق حرارت و برودت نیز می باشد.
۵ – لمینیت ها نسبت به آب بسیار مقاومتر از پارکت های چوبی قدیمی هستند.
۶ – لمینیت ها نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاومتر از پارکت های قدیمی هستند.

۷ – سرعت نصب و اجرای لمینت بسیار بالاست . به طور میانگین یک واحد با مساحت ۱۰۰ متر مربع در یک روز الی یک روز و نیم اجرا می شود.
۸ – پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب به اتمام می رسد ، پس از نظافت ، می توان وسایل را روی آن چید.
۹ – بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر مصالح ساختمانی مانند سنگ و سرامیک و … می باشد.

پارکت لمینت (Parquet Laminate) بصورت کلی از چهار لایه تشکیل شده است. لایه اول که لایه رویی بی رنگ و مقاوم در برابر آب بوده، لایه دوم یک روکش چوب ملامینه با سطح استحکاک بالا، لایه سوم که بدنه پارکت لمینت می باشد از جنس اچ دی اف (HDF) و لایه چهارم که فیبر ملامینه ضد رطوبت می باشد.

 

در این مقاله توضیحاتی درباره پارکت لمینت چیست داده شد امیدواریم که مفید واقع شود.