نمای سنگی ساختمان
نمای سنگی ساختمان مسکونی

نمای سنگی از زیباترین طراحی ها برای نمای خارجی ساختمان است. متریال اصلی این نمای شیک، سنگ طبیعی است که علاوه بر زیبایی ، طول عمر بنا را نیز افزایش می دهد. سنگ های نما یک لایه محافظتی برای ساختمان هستند و مصالح ساختمانی را در برابر تغییرات جوی، حفظ می کنند.

در مقایسه با دیگر متریال، سنگ ها دیرتر کثیف می شوند. این یکی از بزرگترین مزایای نمای سنگی در شهرهای آلوده و بزرگ است. ساختمان هایی که با سنگ کار شده اند را می توان در همه نقاط جهان دید. اصولا محدودیتی در استفاده از این متریال وجود ندارد. تنها محدودیت مربوط به انتخاب نوع سنگ کار شده در نمای بیرونی ساختمان است.

نمای سنگی ساختمان

سنگ های به کار رفته در نمای بیرونی باید دارای خلل و فرج کافی باشد. همین سوراخ های بسیار ریز می توانند سطح چسبندگی سنگ را بر روی نمای ساختمان افزایش دهند. ملات ماسه و سیمان از طریق همین منافذ در سنگ نفوذ می کند و سطح چسبندگی آن را بیشتر می کند. سنگ های ساختمانی بسیار صاف و صیقلی مناسب نصب در نمای ساختمان نیستند. این سنگ های صیقلی به خوبی روی سطح نما نمی چسبند. همین موضوع می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

جدا شدن سنگ از سطح نما، یک خطر جدی است که در اثر انتخاب نامناسب سنگ نما و یا نصب غیر اصولی ایجاد می شود. معماران و سازندگان بنا می توانند هر نوع سنگی را روی نمای ساختمان نصب کنند. برای این کار لازم است تا نصاب از روش های مخصوص نظیر مکنده ها و یا پیچ و رولپلاک برای محکم کاری سنگ نما استفاده کند.

نمای سنگی

با توجه به مبلغ بالای سنگ طبیعی، انواع سنگ ساختمانی مصنوعی نیز تولید شده است. اگر چه قیمت سنگ مصنوعی بسیار کمتر از سنگ نمای طبیعی است ولی زیبایی سنگ های یافت شده در طبیعت قابل مقایسه با انواع مصنوعی نیست. برخی از زیباترین و چشم نوازترین انواع سنگ ساختمانی عبارتند از:

حتما بخوانید :
نصب کاغذ دیواری ارزان ترین راه برای تغییر دکوراسیون

نمای گرانیت

گرانیت سنگی سخت در برابر فرسایش و مقاوم در برابر هوازدگی است. انواع ساب زده سنگ گرانیت بسیار براق و محبوب هستند.

نمای سنگی مرمری

مرمر از انواع سنگ های آهکی با قابلیت صیقل پذیری بسیار بالا است. جلای آینه ای سنگ مرمر در نمای ساختمان چشم ها را خیره می کند.

نمای تراورتن

تنوع رنگی و قابلیت برش از جهات افقی و عمودی از مزایای سنگ تراورتن است. نمای تراورتن دارای زیبایی بی نظیری است که حاصل برش های استادانه روی سنگ است.