اندازه گیری پرده زبرا آموزش اندازه گیری پنجره برای پرده زبرا
آموزش اندازه گیری پرده زبرا آموزش

اندازه گیری پرده زبرا آموزش اندازه گیری پنجره برای پرده زبرا

اندازه گیری ابعاد پنجره برای اندازه گیری پرده زبرا و  سفارش پرده زبرا در صورت رعایت نکاتی اصولی و ابتدایی که در این مقاله دیجی پارکت برای شما آنها را ذکر می کند می تواند بسیار ساده باشد.

نوع اندازه گیری ارتباط مستقیمی با نوع نصب پرده دارد.

حتما بخوانید :
چرا دیجی پارکت سرویس نصب پرده ارائه نمی دهد؟
 • اندازه گیری پرده زبرا جهت نصب پرده داخل چهارچوب پنجره (توکار)

اندازه گیری پرده زبرا آموزش اندازه گیری پنجره برای پرده زبرا

اگر می خواهید پرده خود را داخل چهارچوب پنجره نصب کند باید به روش زیر اندازه گیری پرده زبرا را انجام دهید :

 1. ابتدا دقت کنید در این حالت بدلیل نیاز به نصب پایه پرده به درگاه بالای پنجره ابتدا از استحکام این قسمت از دیوار جهت انجام سوراخکاری با دریل برای پیچ کردن پایه ها مطمئن شوید.
 2. عرض و ارتفاع پنجره را در سه جا اندازه گیری کنید، چپ وسط راست برای عرض و بالا وسط پایین برای ارتفاع و مبنا را عدد کوچک بگیرید.
 3. به جهت بازشو پنجره و جهت قرارگیری زنجیر بازشوی پرده دقت کنید.

** نکات :

* در این حالت ممکن است قاب پنجره دیده شود.
* در این حالت باید عرض پرده مقداری کمتر درنظر گرفته شود تا قاب پرده در داخل چهارچوب براحتی قرار بگیرد.(حدود ۳میلیمتر اعداد بدست آمده در بالا کم کنید)
به این نکات در هنگام خرید پرده زبرا دقت کنید!


 • اندازه گیری پرده زبرا جهت نصب پرده خارج چهارچوب پنجره (روکار)

اندازه گیری پرده زبرا آموزش اندازه گیری پنجره برای پرده زبرا

اگر می خواهید چهارچوب و قاب پنجره هردو دیده نشوند باید پرده زبرا را خارج از چهارچوب نصب کنید به شکلی که هم پوشانی کاملی با چهارچوب پنجره داشته باشد، پس به شکل زیر ابعاد پنجره را اندازه بگیرید :

 1. همانند روش قبلی عرض و ارتفاع پنجره را در سه جا اندازه گیری کنید، چپ وسط راست یا بالا وسط پایین برای ارتفاع و مبنا را عدد کوچک بگیرید.
 2. در عرض پرده : جهت جلوگیری از عبور نور از کنار پرده در چپ یا راست به عرض پرده حداقل ۷.۵سانتیمتر ( بطور معمول ۱۰ سانتمتر ) یعنی در مجموع ۱۵سانتیمتر ( ۲۰ سانتیمتر ) اضافه کنید.
 3. در ارتفاع پرده : ابتدا دقت کنید اگر مانعی در پایین پرده مثل رادیاتور و یا پیشخوان و یا کابینت قراردارد این بخش را انجام ندهید. دقت کنید برای اینکه در حالت سایه و یا نیمه سایه پرده با چهارچوب پنجره همپوشانی داشته باشد حتما باید به ارتفاع پرده از پایین حداقل ۷.۵سانتیمتر ( بطور معمول ۱۰ سانتمتر ) اضافه کنید.
 4. فاصله بالای پرده ویا درواقع محل نصب پایه پرده باید به اندازه کافی جهت سوراخ کاری باشد و بصورتی انتخاب شود که جلوه زیبایی پرده روی دیوار نیز درنظر گرفته شود.

*** توجه :

* حداکثر عرض پرده‌زبرا جهت تولید به صورت یک تکه معمولا  ۲۷۰ سانتیمتر می باشد بنابراین برای اندازه های بیشتر از این مقدار باید بصورت دو یا چند تکه اندازه گیری کرد. ( توصیه میگردد حداکثر اندازه پرده ۲متر بیشتر انتخاب نشود )


 • اندازه گیری پرده زبرا چند تکه

در صورتیکه می خواهید پرده دو یا چند تکه که در کنار هم نصب می شوند سفارش دهید دو حالت کلی وجود دارد :

اندازه گیری پرده زبرا آموزش اندازه گیری پنجره برای پرده زبرا

۱- هر پرده جداگانه :

( در قاب های مجزا ) سفارش داده می شود که در این حالت برای اندازه گیری مانند موارد قبلی عمل کنید.

اندازه گیری پرده زبرا آموزش اندازه گیری پنجره برای پرده زبرا

۲- همه پرده ها در یک قاب نصب شوند :

در این حالت پرده ها همچنان از هم جدا بوده زنجیر و ریل جدا می باشد و هر پرده زبرا جداگانه باز و بسته می شود اما جهت زیبایی قاب بالای آنها یک تکه می باشد. برای این منظور به شکل زیر اندازه گیری پنجره را انجام دهید :

 1. برای پرده هایی که در لبه راست یا چپ پنجره قرار میگیرند باید جهت همپوشانی و جلوگیری از عبور نور از کنار پرده به عرض آن حداقل ۷.۵سانتیمتر ( بطور معمول ۱۰ سانتمتر ) اضافه کنید و جهت همپوشانی در ارتفاع نیز همین مقدار را به ارتفاع همه پرده ها اضافه کنید.
 2. پرده ها در میانه نیز با هم هیچ فاصله نباید داشته باشند.

*** توجه :

* همانند تصویر بالا نباید بین پرده های وسط فاصله باشد و اندازه پرده دوم باید دقیقا بعد ازپرده اول اندازه گیری شود.
* در این حالت هم بین پرده ها فاصله کوچکی ( بین ۱ تا ۲ سانتیمتر ) وجود دارد.


 • پنجره و در کنار هم ( اصطلاحا پاچلاقی )

اندازه گیری پرده زبرا پاچلاقی آموزش اندازه‌گیری پنجره برای پرده زبرا

این حالت هیچ تفاوتی با دو حالت قبلی ندارد فقط در این حالت ارتفاع پرده قسمت پنجره کوتاه تر است فقط به وجود پیشخوان یا رادیاتور در زیر پنجره باید توجه شود.

 • در هنگام اندازه گیری پرده های رولی مانند پرده زبرا ، ایده خوبی است که موارد زیر را در نظر بگیرید تا بهترین را استفاده از پوشش پنجره ببرید:

عملکرد پرده شامل پارچه ای است که هنگام کشیدن زنجیر روی لوله ای می چرخد و پارچه از قاب خارج می شود.

با کشید زنجیر در جهت باز شدن، وقتی پرده به حداکثر بازشدگی خود رسید برای جمع کردن باید زنجیر را درجهت عکس کشید ، حال اگر همان جهت را هم ادامه دهیم پرده جمع میشود اما جالب اینجاست که پرده اینبار از جلوی لوله جمع میشود و در واقع اینکار باعث می شود پشت پرده به اندازه لوله ( حدود ۵-۷ سانتیمتر) فضا آزاد شود مانند اینکه شما پرده را ۵-۷ سانتیمتر جلوتر از پنجره نصب کردید اما در واقع شما اصلا جای اتصال را تغییر نداده اید.

اندازه گیری پردهدر صورت وجود هرگونه سوال با ما تماس بگیرید.

 

در این مطلب طریقه اندازه گیری پنجره برای بدست آوردن اندازه و ابعاد مناسب برای سفارش پرده زبرا را آموزش دادیم ، امیدواریم مفید واقع شده باشد. در صورت مفید بودن این آموزش برای شما لطفا برای ما پیغام بگذارید و یا مطالب ما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و از ما حمات کنید.
برای دیدن نمونه های مختلف پرده های زبرا می توانید به بخش زیر مراجعه کنید.


فیلم اندازه گیری پرده زبرا :

 


 

👉🏻 پرده زبرا 👈🏻

برای مشاهده دنیای رنگارنگ پرده زبرا کلیک کنید

 


 

حتما بخوانید :
آموزش نصب پرده زبرا در دو روش دیواری و سقفی