پی وی سی چیست ؟ ( PVC چیست ) کفپوش پی وی سی چیست ؟ ( PVC FLOORING ) انواع کفپوش PVC ( انواع کفپوش پی وی سی )
پی وی سی چیست ؟ ( PVC چیست ) کفپوش پی وی سی چیست ؟ ( PVC FLOORING )

 پی وی سی چیست ؟

کفپوش پی وی سی چیست ! پلی‌وینیل کلراید (به انگلیسی: Polyvinyl chloride) یا پی‌وی‌سی (PVC) نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است. در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است. به طور عمومی بیشتر از ۵۰٪ از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می‌شود؛ زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی سر هم‌بندی می‌شود. در سالهای اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب،سیمان و سفال در بسیاری از مناطق شده است. با وجود ظهور یک ماده ایده‌آل در ساختمان سازی همچنان نگرانی در رابطه با هزینه پی وی سی برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجود دارد.

کفپوش استارت طرح سنگ فرش محصول بلژیک 1195

کفپوش پی وی سی چیست ؟

جنس این نوع کفپوش از پی وی سی (PVC floor) است با روکش هایی با طرح چوب گرانیت ، تایل موکت نما ، عروسکی و غیره در بازار موجود می باشد . کفپوش PVC در دو نوع تایلی و رولی در بازار موجود هستند ضخامت کفپوش ها معمولا ۲ یا ۳ میلیمتر است و برای انواع ورزشی آن تا ۵ میلیمتر نیز موجود می باشد . کفپوش ها برای نصب نیاز به کف سازی داشته و با چسب به سطح چسبانده می شوند نوع ۲ میل آن برای کف اتاق خواب ها رایج تر بوده و همچنین ارزانتر و مقرون به صرفه تر می باشد . نوع ۳ میل کفپوش های پی وی سی برای حال و پذیرایی و همچنین اماکن پر تردد مناسب است .

کفپوش PVC ها قابل شستشو هستند و به راحتی تمیز می شوند .

این نوع کفپوش به دلیل تقاضای بالا، اکثرا با طرح چوب مشابه پارکت تولید و به بازار عرضه می شود .

به منظور افزایش استحکام مکانیکی و دوام کفپوش PVC معمولا لایه ای محافظ در دو نوع ساده و آجدار بر روی آن قرار می دهند . نوع آجدار این لایه دارای برجستگی های ریز در سطح دکوراتیو آن می باشد تا از سرخوردن و جابجایی اجسام بر روی کفپوش جلوگیری نماید . از دیگر طرح های کفپوش پی وی سی می توان به انواع طرح برجسته ، طرح گرانیت ، موکت نما ، تایل ، رول ، عروسکی و غیره اشاره نمود .

حتما بخوانید :
انواع کفپوش PVC ( انواع کفپوش پی وی سی )

کفپوش پی وی سی از پرس کردن ۳ یا ۴ لایه مختلف تشکیل می شود :

۱- لایه پوششی یا رویه کفپوش پی وی سی : این لایه در واقع لایه بی رنگ و شفاف است که از مقاومت زیادی در برابر سایش و خراش و به هر میزان ضخامت بیشتری داشته باشد کفپوش از مقاومت تردد بیشتری برخوردار است. به دلیل نازک بودن این لایه نسبت به لایه اصلی ، معمولاً در اندازه گیری ضخامت آن از واحد میکرون متر (۱۰ به توان منفی ۶ متر) استفاده می شود بطور مثال ۷۰ میکرون متر، ۱۰۰ میکرون متر و … ، در بعضی از کفپوش ها از دو لایه پوششی استفاده می شود.

۲- لایه دکور کفپوش پی وی سی : این لایه اصطلاحاً روکش پی وی سی نام دارد که با طرح های چوب و رنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

۳- لایه اصلی یا هسته کفپوش پی وی سی : این لایه وزن و فشار ناشی از رفت و آمد را تحمل می کند . جنس آن از پی وی سی نرم و منعطف تشکیل شده است و عمده ضخامت کفپوش را تشکیل می دهد این لایه نقش بسیاری در تحمل کشش و نیروی فشاری ایفا می کند .

در مقاله کفپوش پی وی سی چیست اطلاعاتی درباره کفپوش پی وی سی ارائه کردیم امیدوارم مورد استفاده شما عزیزان قرارگرفته باشد.

خرید کفپوش پی وی سی در دیجی پارکت